MAINSTREAM CULTURE DUBRAWSKI BLOG

12 zabawnych, strasznych lub dziwnych teledysków stworzonych oryginalnie do hitów z lat ’80 + playlista

Współcześnie utwory takie jak Gangnam Style czy What Does the Fox Say? są często postrzegane jako nowe zjawisko, jakby to dziwne ruchy w połączeniu z bezsensownym tekstem były nowością. Tymczasem nietypowe teledyski gwarantowały różnym piosenkom topowe miejsca na listach przebojów już od początków lat ’80, czyli od narodzin MTV (1981), pierwszej stacji transmitującej klipy muzyczne. Oto 12 przykładów.

1. Bobby McFerrin – Don’t Worry Be Happy

1988: Bill Irwin (znany ostatnio z zagadek kryminalnych CSI), Robin Williams i Bobby McFerrin (śpiewający z udawanym jamajskim akcentem) tworzą teledysk zmuszający widza do uśmiechnięcia się. Świetny przykład, jak przy niskim budżecie można stworzyć coś szalenie dobrego i pozytywnego. Ciekawostka: jest to pierwszy w historii muzyki utwór a capella, który osiągnął pierwsze miejsca list przebojów w USA. Wszystkie jego dźwięki nagrał osobiście McFerrin, zostały one później nałożone na siebie w toku produkcji i połączone w jedną ścieżkę.

2. Blondie – The Tide Is High

Darth Vader obserwujący główną wykonawczynię w galaktycznym telewizorze. Ta decyduje się lecieć do niego w kosmos, gdy odkrywa, że zalało jej mieszkanie (sic!). Klip opublikowano kilka miesięcy po premierze drugiego filmu z serii Gwiezdnych Wojen (1980).

3. David Bowie & Mick Jagger – Dancing In The Street

Bowie w “płaszczu pedofila” oraz niemalże panterkowym kostiumie, Jagger w zielonej koszuli! Wersja Dancing in the Street Bowiego i Jaggera, nagrana w Abbey Road Studios, to arcytandeta w wykonaniu starych, dobrych znajomych. Oboje wokaliści w owym okresie zafascynowani byli androgyniczną stylizacją na scenie, co zaowocowało teledyskiem, gdzie te dwie legendy rocka przytulają się i ścierają tyłkami w tańcu… Cover ten natychmiastowo stał się hitem w Stanach i Wielkiej Brytanii.

4. Culture Club – Karma Chameleon

Znane z radio. Jeżeli podoba Ci się ta piosenka, nie oglądaj teledysku. Nieco mocniejszy przykład mieszania estetyki różnych płci w latach ’80 w wykonaniu głównego wokalisty.

5. The Bangles – Going Down to Liverpool

Coś dla fanów Star Treka. Syn Nimoya był kolegą Susanna Hoffs, głównej wokalistki The Bangles i na jego prośbę zgodził się wziąć udział w klipie. Efekt? Nimoy przez prawie cztery minuty siedzi samochodzie z wyrazem twarzy w stylu WTF.

6. Baltimora – Tarzan Boy

1) Tak, to jest oryginalny teledysk do tego utworu. 2) Tak, to leciało w MTV. 3) Tak, to był topowy hit w wielu krajach Europy, trzecia pozycja na liście najlepiej sprzedających się singli w Wielkiej Brytanii (1985).

7. Men Without Hats – The Safety Dance

Piosenka nagrana została w odpowiedzi na wzrastającą popularność nowych wówczas (1983) tańców typu pogo i slam, których ze względu na bezpieczeństwo próbowano zakazać w amerykańskich klubach… Teledysk usiłuje promować wolność ekspresji w tańcu, przedstawiając głównego wokalistę tańczącego wraz z karłem w tradycyjnym, brytyjskim stylu.

8. Frankie Goes to Hollywood – Two Tribes

Podtrzymywanie przez media atmosfery zagrożenia atomowego w czasach, gdy Związek Radziecki chylił się już wyraźnie ku upadkowi, wydawało się wielu dość zabawne. Właśnie ten klimat parodiuje teledysk: dwie postaci reprezentujące odmienne plemiona walczą przy międzynarodowej widowni. Bardziej wygląda to jednak na pokazową utarczkę niż rzeczywistą bójkę, w której każda ze stron chce pokazać oglądającym, jaka jest wspaniała, co stanowi także krytykę amerykańskiego mitu niesienia pokoju.

9. Black Lace – Agadoo

Owo bezsensowne dzieło chwilę po premierze (1984) zajęło drugie miejsce na liście najlepiej sprzedających się brytyjskich singli i nie spadło z niej (top 75) przez ponad pół roku. Nie od dziś wiadomo, że Brytyjczycy lubią abstrakcję.

10. Soft Cell – Tainted Love

Melodia często wykorzystywana w remiksach.  Główny wykonawca, wymalowany Marc Almond, śpiewając o zbrukanej miłości kieruje swoje słowa do kilkuletniej dziewczynki, sam zachowując się niezbyt dorośle. Dziś taki teledysk byłby trudny do zaakceptowania, choćby ze względu na poprawność polityczną.

11. Elton John – I’m Still Standing

Piosenka o epickim brzmieniu, mówiąca o braniu życia na swoje barki i zaczynaniu od nowa. Ma poważny, ale motywujący wydźwięk. Komiczny teledysk totalnie ją rujnuje.

12. Nik KershawThe Riddle

Legenda głosi, ze Nik wymyślił zlepek bezsensownych słów na potrzeby roboczej pracy nad melodią. Jednak, gdy melodia została już opracowana w wersji finalnej, nie był w stanie opracować do niej bardziej pasującego tekstu i w efekcie zostawił go bez zmian. Teledysk jest równie tajemniczy, co słowa. Europejski hit z 1984, w 1999 odświeżony przez DJ-a D’Agostino, którego wersja również odniosła sukces.

 

Link do playlisty:

http://www.youtube.com/playlist?feature=edit_ok&list=PLpM3rYM328RMw1PcNpINOyq1crD1zKASR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation