MAINSTREAM CULTURE DUBRAWSKI BLOG

You Only Live Twice – James Bond 007 – Nancy Sinatra, John Barry, Leslie Bricusse

7:23 Utwór tytułowy został skomponowany przez wieloletniego partnera serii, Johna Barry'ego, a tekst stworzył Leslie Bricusse. Śpiew: Nancy Sinatra (piosenkarka była wówczas na fali po nagraniu hitu These Boots Are Made for Walkin', który zajął pierwsze miejsca na listach przebojów w UK i USA; ponadto jej rodzina przyjaźniła się z Broccolim). Kompozytor John Barry wspomina, że Nancy była tak zestresowana nagraniem, iż udało się ono dopiero za dwudziestym piątym razem. Pomimo to utwór zyskał popularność i do dziś przez wielu fanów serii uważany jest za bardzo dobry. Przy nagraniu brała udział orkiestra symfoniczna (w sumie wykorzystano 70-80 osób do różnych jego wersji). O żywotności utworu świadczy to, że nawet w latach dziewięćdziesiątych i na początku nowego tysiąclecia samplowali lub przerabiali go artyści tacy jak Björk, Coldplay czy Robbie Williams (Millennium). Co ciekawe, ostatni z wymienionych artystów wykorzystał także kolejny singiel Nancy, która nagrała razem z ojcem – Frankiem Sinatrą, Something Stupid (hit z kwietnia 1967). Williams cover razem z Nicole Kidman i odniósł wielki sukces w 2001 (czołowe miejsca list przebojów w Wielkiej Brytanii). Wcześniej powstały także wersje Julie Rogers oraz Lorraine Chandler. Zostały jednak odrzucone przez twórców filmu. Warto odnotować, że Nancy Sinatra była pierwszym w historii serii artystą spoza Wielkiej Brytanii, który wykonywał utwór tytułowy.

7:23 Utwór tytułowy został skomponowany przez wieloletniego partnera serii, Johna Barry’ego, a tekst stworzył Leslie Bricusse. Śpiew: Nancy Sinatra (piosenkarka była wówczas na fali po nagraniu hitu These Boots Are Made for Walkin’, który zajął pierwsze miejsca na listach przebojów w UK i USA; ponadto jej rodzina przyjaźniła się z Broccolim). Kompozytor John Barry wspomina, że Nancy była tak zestresowana nagraniem, iż udało się ono dopiero za dwudziestym piątym razem. Pomimo to utwór zyskał popularność i do dziś przez wielu fanów serii uważany jest za bardzo dobry. Przy nagraniu brała udział orkiestra symfoniczna (w sumie wykorzystano 70-80 osób do różnych jego wersji). O żywotności utworu świadczy to, że nawet w latach dziewięćdziesiątych i na początku nowego tysiąclecia samplowali lub przerabiali go artyści tacy jak Björk, Coldplay czy Robbie Williams (Millennium). Co ciekawe, ostatni z wymienionych artystów wykorzystał także kolejny singiel Nancy, która nagrała razem z ojcem – Frankiem Sinatrą, Something Stupid (hit z kwietnia 1967). Williams cover razem z Nicole Kidman i odniósł wielki sukces w 2001 (czołowe miejsca list przebojów w Wielkiej Brytanii). Wcześniej powstały także wersje Julie Rogers oraz Lorraine Chandler. Zostały jednak odrzucone przez twórców filmu. Warto odnotować, że Nancy Sinatra była pierwszym w historii serii artystą spoza Wielkiej Brytanii, który wykonywał utwór tytułowy.

Attachment Navigation

5:09 W czasie kręcenia filmu ekipa miała duże problemy z ogromną ilością gapiów. Connery miał w pewnym momencie aż 12 ochroniarzy (taką liczbę przywołuje Lewis Gilbert, reżyser, ale w Internecie różne źródła podają, że było ich nawet do 30), którzy powstrzymywali ludzi przed robieniem mu zdjęć. Te robiono mu wszędzie, a do prasy wyciekały nawet fotografie, na których siedział w toalecie. Z czasem jednak z miejscowej ochrony zrezygnowano, gdyż... nawet ona zaczęła potajemnie robić zdjęcia Connery'emu. Tutaj widać ogromny tłum na ulicy. Nie są to statyści, ale gapie, którzy zebrali się na ulicy w czasie kręcenia filmu (postanowiono ich wykorzystać w tej scenie). Obrazuje to skalę zainteresowania. Natarczywe ataki fotoreporterów i brak spokoju były elementami, które Connery podawał jako podstawowe zarzuty, gdy rezygnował z roli Bonda.

7:49 Kevin McClory miał prawa tylko do jednego tytułu – do roli producentów powrócił w You Only Live Twice stary duet Saltzman-Broccoli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>