MAINSTREAM CULTURE DUBRAWSKI BLOG

Inglourious Basterds – czy Quentin Tarantino planował nakręcenie komedii?

Austin Powers - Mike Myers as Dr. Evil

O tym, że Tarantino bardzo swobodnie czerpie z przeróżnych gatunków filmowych, wie każdy. Jednak zdecydowanie jedną z najbardziej zaskakujących jego inspiracji są… absurdalne komedie Myersowskie. W pierwszej chwili doszukiwanie się u niego odniesień nawet do twórczości Mike’a Myersa, który wykreował między innymi serię Austin Powers czy podkładał głos Shreka, może wydawać się bezpodstawne. Jednak wiele wskazuje na to, że Bękarty Wojny miały być pierwotnie komedią, która dopiero w toku tworzenia nabrała nieco poważniejszego charakteru.

Mike Myers to przede wszystkim komik, który zasłynął z niezbyt ambitnych, ale wysokobudżetowych oraz kasowych produkcji, jak m.in. seria Austin Powers (1997-2002). Składa się ona z trzech filmów parodiujących przygody agenta 007 – Jamesa Bonda – a tytułowy Austin to po prostu niezbyt subtelny podrywacz o mentalności zbudowanej na hippisowskich wzorcach z lat sześćdziesiątych.

Cała ta seria to teatr niemalże jednego aktora – Myers jest nie tylko producentem i scenarzystą, ale również odtwórcą ról: głównej (Austin Powers), antagonisty (Dr. Evil) oraz kilku pomniejszych. Wśród tych ostatnich znajduje się obleśna kreacja zabójcy o pseudonimie Fat Bastard. Intonacja, z jaką zostaje przedstawiony on w drugiej części serii, The Spy Who Shagged Me (1999), do złudzenia przedstawia tą, z jaką „The Basterds” zostają przedstawieni w Inglourious Basterds (2009).

Porównanie:

 

Oraz:

Normalnie należałoby uznać to za zabieg okoliczności – jednak w tym wypadku rolę prezentującego misję generała Fenech’a odgrywa przecież… Mike Myers we własnej osobie.

Austin Powers - International Man of Mystery - Mike Myers as Austin Powers

Mike Myers jako główny bohater, Austin Powers (“Austin Powers: International Man of Mystery”, 1997).

Austin Powers - The Spy Who Shagged Me - Michael Myers as Dr. Evil

Mike Myers jako Doktor Zło (“Austin Powers: The Spy Who Shagged Me”, 1999). Jego strój (tzw. nehru jacket) nawiązuje do ubioru tytułowej postaci filmu “Doktor No” (Joseph Wiseman, 1962), podczas gdy twarz przypominać ma posiadającego charakterystyczną bliznę Blofelda z “You Only Live Twice” (Donald Pleasence, 1967). Doktor Zło zyskał w sieci ogromną popularność, stając się bohaterem niezliczonej ilości memów.

Inglourious Basterds - Quentin Tarantino - Mike Myers as Gen. Ed Fenech (reads Archie Hicox's file)

Mike Myers jako generał Ed Fenech w “Bękartach Wojny“, gdy wprowadza porucznika Archie’ego Hicoxa do Operacji Kino.

Drobnych, podobnych elementów można znaleźć kilka – skopiowany został także motyw zlitowania się nad pozornie martwym wrogiem, który po chwili od upadku na ziemię znajduje resztki sił, by znów zaatakować (Zoller zachowuje się jak Mini-Me).

Warto także odnotować, że pierwotnie rolę Archie’ego Hicoxa miał grać Simon Pegg, brytyjski komik, co sugeruje, że Tarantino chciał uczynić postaci Anglików znacznie bardziej zabawnymi, a w zasadzie nawet planował utrzymanie całej produkcji w konwencji bliższej komedii. Wszak B.J. Novak (Smithson Utivich) także otarł się wcześniej o pisanie humorystycznych scenariuszy.

Ostatecznie jednak najsilniejsze akcenty zostały położone na utrzymanie napięcia rozwiązywanego krwawymi walkami, co z kolei bardziej przypomina konwencję horroru i przybliża film do gatunku exploitation. Nie jest zatem przypadkiem, że na planie pojawia się też inny reżyser: Eli Roth, czyli pomysłodawca oraz twórca okrutnych dzieł – Hostel (2005) oraz Hostel: Part II (2007).

Inglourious Basterds - Quentin Tarantino - Eli Roth as Sgt. Donny Donowitz aka Bear Jew

Eli Roth jako brutalny sierżant Donny Donowitz (zwany też Żydem-niedźwiedziem).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation