MAINSTREAM CULTURE DUBRAWSKI BLOG

Oscary 2014 – lista zwycięzców

Najwięcej nagród zebrała kasowa Grawitacja, ale Zniewolony i Witaj w klubie otrzymały najważniejsze wyróżnienia. Natomiast wielcy przegrani to American Hustle oraz Leonardo DiCaprio, który po raz kolejny nie wygrał swojej pierwszej statuetki. Oto lista zwycięzców Oscarów 2014.

Sama gala była prowadzona przez Ellen przeciętnie. Irytowały częstsze niż rok temu przerwy na bloki reklamowe oraz ciągły product placement: Samsung był jednym z głównych sponsorów, więc prowadząca co chwilę robiła selfie ogromnym Galaxy Note 3 oraz twittowała wrzucając zdjęcia do sieci, co w czasie gali wyglądało dość sztucznie.

Zdjęcie (selfie) zrobione przez Ellen wraz z osobami wyrwanymi z widowni. Jeszcze w czasie ceremonii opublikowane na Twitterze.

Zdjęcie (selfie) zrobione z inicjatywy prowadzącej (Ellen DeGeneres) wraz z osobami wyrwanymi z widowni. Jeszcze w czasie ceremonii opublikowane na Twitterze. W ciągu godziny stało się najczęściej rettweetowanym wpisem w historii portalu zyskując ponad 1,2 mln udostępnień (liczba ta wciąż rośnie; pobiło to rekord zdjęcia Obamy, które miało 778 tys. rettweetów)

Pomimo to udało jej się kilka gagów, a także zagrało kilka oryginalnych chwytów, jak np. zamówienie pizzy i rozdanie jej znanym aktorom oraz aktorkom z widowni, co faktycznie było dość słodkie. Nie przedłużając lista nagród (w kolejności wręczania, pogrubieni to zwycięzcy):

1. Supporting Actor (Najlepszy aktor drugoplanowy):
Barkhad Abdi (Captain Phillips)
Bradley Cooper (American Hustle)
Michael Fassbender (12 Years a Slave)
Jonah Hill (The Wolf of Wall Street)
Jared Leto (Dallas Buyers Club)

Ciekawostka: potwierdziła się zasada, że w tej kategorii zwykle Oscara dostaje najstarszy z nominowanych (dlaczego? więcej tutaj).

2. Costume Design (Najlepsze kostiumy):
American Hustle (Michael Wilkinson)
The Grandmaster (William Chang Suk Ping)
The Great Gatsby (Catherine Martin)
The Invisible Woman (Michael O’Connor)
12 Years a Slave (Patricia Norris)

3. Makeup and Hairstyling (Najlepsza charakteryzacja):
Dallas Buyers Club (Adruitha Lee, Robin Mathews)
Jackass Presents: Bad Grandpa (Stephen Prouty)
The Lone Ranger (Joel Harlow, Gloria Pasqua-Casny)

4. Animated Short Film (Najlepszy krótkometrażowy film animowany):
Feral (Daniel Sousa, Dan Golden)
Get a Horse! (Lauren MacMullan, Dorothy McKim)
Mr. Hublot (Laurent Witz, Alexandre Espigares)
Possessions (Shuhei Morita)
Room on the Broom (Max Lang, Jan Lachauer)

5. Animated Feature Film (Najlepszy długometrażowy film animowany):
The Croods (Chris Sanders, Kirk DeMicco, Kristine Belson)
Despicable Me 2 (Chris Renaud, Pierre Coffin, Chris Meledandri)
Ernest & Celestine (Benjamin Renner, Didier Brunner)
Frozen (Chris Buck, Jennifer Lee, Peter Del Vecho)
The Wind Rises (Hayao Miyazaki, Toshio Suzuki)

6. Visual Effects (Najlepsze efekty specjalne):
Gravity (Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk, Neil Corbould)
The Hobbit: The Desolation of Smaug (Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, Eric Reynolds)
Iron Man 3 (Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash, Dan Sudick)
The Lone Ranger (Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams, John Frazier)
Star Trek Into Darkness (Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann, Burt Dalton)

7. Live Action Short Film (Najlepszy krótkometrażowy film aktorski):
Aquel No Era Yo (That Wasn’t Me) (Esteban Crespo)
Avant Que De Tout Perdre (Just Before Losing Everything) (Xavier Legrand, Alexandre Gavras)
Helium (Anders Walter, Kim Magnusson)
Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?) (Selma Vilhunen, Kirsikka Saari)
The Voorman Problem (Mark Gill, Baldwin Li)

8. Documentary Short Subject (Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny):
CaveDigger (Jeffrey Karoff)
Facing Fear (Jason Cohen)
Karama Has No Walls (Sara Ishaq)
The Lady in Number 6: Music Saved My Life (Malcolm Clarke, Nicholas Reed)
Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall (Edgar Barens)

9. Documentary Feature (Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny):
The Act of Killing (Joshua Oppenheimer, Signe Byrge Sørensen)
Cutie and the Boxer (Zachary Heinzerling, Lydia Dean Pilcher)
Dirty Wars (Richard Rowley, Jeremy Scahill)
The Square (Jehane Noujaim, Karim Amer)
20 Feet from Stardom (Morgan Neville, Gil Friesen, Caitrin Rogers)

10. Foreign Language Film (Najlepszy film nieanglojęzyczny):
The Broken Circle Breakdown (Belgium)
The Great Beauty (Italy)
The Hunt (Denmark)
The Missing Picture (Cambodia)
Omar (Palestine)

11. Sound Mixing (Najlepszy dźwięk):
Captain Phillips (Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith, Chris Munro)
Gravity (Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead, Chris Munro)
The Hobbit: The Desolation of Smaug (Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick, Tony Johnson)
Inside Llewyn Davis (Skip Lievsay, Greg Orloff, Peter F. Kurland)
Lone Survivor (Andy Koyama, Beau Borders, David Brownlow)

12. Sound Editing (Najlepszy montaż dźwięku):
All Is Lost (Steve Boeddeker, Richard Hymns)
Captain Phillips (Oliver Tarney)
Gravity (Glenn Freemantle)
The Hobbit: The Desolation of Smaug (Brent Burge, Chris Ward)
Lone Survivor (Wylie Stateman)

13. Supporting Actress (Najlepsza aktorka drugoplanowa):
Sally Hawkins (Blue Jasmine)
Jennifer Lawrence (American Hustle)
Lupita Nyong’o (12 Years a Slave)
Julia Roberts (August: Osage County)
June Squibb (Nebraska)

14. Cinematography (Najlepsze zdjęcia):
The Grandmaster (Philippe Le Sourd)
Gravity (Emmanuel Lubezki)
Inside Llewyn Davis (Bruno Delbonnel)
Nebraska (Phedon Papamichael)
Prisoners (Roger A. Deakins)

15. Film Editing (Najlepszy montaż):
American Hustle (Jay Cassidy, Crispin Struthers, Alan Baumgarten)
Captain Phillips (Christopher Rouse)
Dallas Buyers Club (John Mac McMurphy, Martin Pensa)
Gravity (Alfonso Cuarón, Mark Sanger)
12 Years a Slave (Joe Walker)

16. Production Design (Najlepsza scenografia):
American Hustle (Judy Becker, Heather Loeffler)
Gravity (Andy Nicholson, Rosie Goodwin, Joanne Woollard)
The Great Gatsby (Catherine Martin, Beverley Dunn)
Her (K.K. Barrett, Gene Serdena)
12 Years a Slave (Adam Stockhausen, Alice Baker)

17. Original Score (Najlepsza muzyka):
The Book Thief (John Williams)
Gravity (Steven Price)
Her (William Butler, Owen Pallett)
Philomena (Alexandre Desplat)
Saving Mr. Banks (Thomas Newman)

18. Original Song (Najlepsza piosenka):
Happy (Despicable Me 2)
Let It Go (Frozen)
The Moon Song (Her)
Ordinary Love (Mandela: Long Walk to Freedom)

19. Adapted Screenplay (Najlepszy scenariusz adaptowany):
Before Midnight (Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke)
Captain Phillips (Billy Ray)
Philomena (Steve Coogan, Jeff Pope)
12 Years a Slave (John Ridley)
The Wolf of Wall Street (Terence Winter)

20. Original Screenplay (Najlepszy scenariusz oryginalny):
American Hustle (Eric Warren Singer, David O. Russell)
Blue Jasmine (Woody Allen)
Dallas Buyers Club (Craig Borten, Melisa Wallack)
Her (Spike Jonze)
Nebraska (Bob Nelson)

21. Directing (Najlepszy reżyser):
American Hustle (David O. Russell)
Gravity (Alfonso Cuarón)
Nebraska (Alexander Payne)
12 Years a Slave (Steve McQueen)
The Wolf of Wall Street (Martin Scorsese)

22. Actress (Najlepsza aktorka pierwszoplanowa):
Amy Adams (American Hustle)
Cate Blanchett (Blue Jasmine)
Sandra Bullock (Gravity)
Judi Dench (Philomena)
Meryl Streep (August: Osage County)

23. Actor (Najlepszy aktor pierwszoplanowy):
Christian Bale (American Hustle)
Bruce Dern (Nebraska)
Leonardo DiCaprio (The Wolf of Wall Street)
Chiwetel Ejiofor (12 Years a Slave)
Matthew McConaughey (Dallas Buyers Club)

24. Best Picture (Najlepszy film):
American Hustle
Captain Phillips
Dallas Buyers Club
Gravity
Her
Nebraska
Philomena
12 Years a Slave
The Wolf of Wall Street

 

Podsumowanie:

Mam poczucie, że Oscar Cate Blanchett (za niesamowitą rolę główną w Blue Jasmin Allena!) był więcej wart niż wszystkie 7 wyróżnień Grawitacji, które (co warto zauważyć) zostały przydzielone w mniej istotnych kategoriach, budując liczbę imponującą, mogącą złudnie dawać poczucie, że film był rewelacyjny (w rzeczywistości uznałbym go za raczej odtwórczy). Kluczowe nagrody dostały jednak konkurujące produkcje Zniewolony oraz Witaj w klubie, znacznie głębsze i ambitniejsze, co daje poczucie wyważenia oraz pewnej sprawiedliwości ze strony Akademii.

Gravity / Grawitacja –  7 Oscarów (z 10 nominacji)

12 Years a Slave Zniewolony – 3 Oscary (z 9 nominacji; w tym za najlepszy film)

Dallas Buyers Club / Witaj w klubie – 3 Oscary (z 6 nominacji; w tym za męską rolę pierwszoplanową)

American Hustle –  0 Oscarów (z 10 nominacji) 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation